Porady
Decyzja o pokryciu dachu gontem bitumicznym wcale nie oznacza kompromisu dyktowanego względami finansowymi. Gont to przecież materiał bardzo atrakcyjny – zarówno z punktu widzenia estetyki jak i względów praktycznych. Trudno na podstawie jednej dachówki wyobrazić, jak pokrycie takie będzie wyglądało na dachu. Gont bitumiczny to jednak wdzięczny materiał. Jeśli się na niego zdecydujemy, nie będziemy żałowali swojej decyzji. Dlaczego? Bo ładnie wygląda, jest wyjątkowo trwały, lekki i – co ważne – niezwykle szczelny.
Pierwsza zasada, którą powinniśmy się kierować – kupujemy tylko te gonty, które nam się podobają. Pokrycie dachowe ma ogromny wpływ na wygląd całej elewacji i nie warto oszpecać domu kosztem niewielkich oszczędności. Ceny gontów różnią się od siebie - w zależności od kształtu dachówki oraz koloru posypki. Najtańsze są gonty, które mają regularne, powtarzalne wycięcia – podczas ich produkcji powstaje najmniej odpadów. Im wzór bardziej nietypowy, tym na ogół gont jest droższy. Oczywiście należy tu zachować pewną ostrożność – gont o skomplikowanym kształcie i cieniowaną posypką może być tani, ale zaskakująco niska cena może być odzwierciedleniem jakości. Niektóre modele gontów potrafią być nawet dziesięciokrotnie droższe od dostępnych w standardowej ofercie. Są to produkty bardzo luksusowe, o nietuzinkowym wzornictwie, z dodatkami np. miedzi.
Jedna dachówka nie da nam wyobrażenia całej połaci. Dobrze jest więc przed podjęciem decyzji zobaczyć jak wygląda kilka dachówek położonych obok siebie. Jeszcze lepiej będzie, jeżeli będziemy mogli obejrzeć zdjęcia realizacji, w których wykorzystano interesujący nas wzór gontu. Dopiero taka ocena pozwoli nam dostrzec trójwymiarowy efekt, jaki powstaje po ułożeniu dachówek bitumicznych pokrytych cieniowaną posypką. Sama jakość posypki pozwoli nam wstępnie ustalić jakość gontów – jeżeli widoczny będzie pod nią bitum, lepiej od razu zrezygnować z zakupu. Taka dachówka bardzo szybko ulegnie degradacji, a po każdym większym deszczu zauważymy w rynnach duże ilości wypłukanej przez wodę posypki. Jakość bitumu użytego do produkcji gontu sprawdzić będzie nam znacznie trudniej. Ważne jest, żeby dachówki były wykonane solidnie. Na dach działają różne niszczące naprężenia - wywoływane ruchami więźby czy osiadaniem budynku.
Niezwykle ważna rola dachu przyczynia się niestety także do jego wysokich kosztów. Nic dziwnego, że w jego obrębie poszukujemy oszczędności. Często próbujemy oszczędzać na elementach, których roli nie widać „na pierwszy rzut oka” – akcesoriach dachowych. Ta krótkowzroczna polityka może jednak sprawić, że do remontów i napraw dołożymy wielokrotność ceny akcesoriów i ich montażu.
Dobre wykonanie dachu gwarantuje ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale też pozwala na kontrolowaną wymianę powietrza (wentylację) między połacią dachową a otoczeniem. Dzięki temu pod połacią zachowana jest odpowiednia temperatura i wilgotność, co jest ogromnie ważne dla trwałości dachu. Dlatego szczelność dachu nie może wykluczać wentylacji. Do miejsc wrażliwych należą tu kalenica i okap. Odpowiadają za wentylację połaci, ale jednocześnie są narażone na zawiewanie wody opadowej. Mogą też stanowić szlak migracyjny dla owadów, a okap także dla gryzoni i ptaków. Dlatego do ich zabezpieczenia przeznaczone są specjalne akcesoria: taśmy lub wywietrzniki kalenicowe oraz listwy, grzebienie i kratki okapowe.